25/08/2022

Töötuba Kuusalu Noortekeskuse päevalaagris

Kuna noortekeskuse päevalaagri selleaastane teema on "Minu heaolu", siis alustasime eile  arutlemisega, mis on see, mis teeb minu tunde heaks, kuidas on mul hea olla, mida ma vajan, et tunneksin end hästi? Vastuseid oli palju. Ja koos vastustega jõudsime järeldusele, et küll on hea ilmas elada, kui mul on silmad ja näen head ning meeldivat; kui mul on kõrvad ja kuulen helisid; kui saan süüa-juua ja tunnen oma lemmikmaitseid ja -lõhnu; kui mul on käed, millega saan võtta, teha, katsuda, tunda ja kallistada. 

Esimese tegevusena tegime "Meelte bingot". Liikusime ringi noorteka sees ja väljas ja otsisime iga viie meele kohta näiteid. Näiteks pidi nägema midagi kollast, midagi triibulist jne. Oli vaja kuulda miskit krudisevat, midagi valjut jm. Kirja panna, mis on kombates sile või krobeline. Mõelda näiteks lõhnadele, mida tunneb juba kaugelt või mida peab lähedalt nuusutama. Meenutada, mis oli näiteks esmaspäeval sinu päris uus maitse Poke kausi toidutöötoas jne. 


Minu meelte bingo tööleht ja kaks fotot noortekeskuse FB lehelt Elsbethi poolt

Rääkisime ka tasakaalumeelest. Teiseks tegevuseks oli proovida kirjutada ja joonistada teise käega, kui tavaliselt ehk siis enamus paremakäelisi proovis kirjutada vasaku käega ja üks vasaku käega noor proovis kirjutada-joonistada parema käega. 

Kolmas tegevus - teritame nägemismeelt. Leia ruumist midagi suurt; midagi väikest; leia midagi ülevalt; leia midagi, mis on teise asja taga; leia midagi, mis on sinu selja taga ehk pead end selle nägemiseks pöörama.

Kuulmismeele kasutamine neljanda tegevusena oli väga põnev. Valitud oli viis heli ja kõik tunti ära. Kiitus! Nuputada oli vaja klaveriheli, jooksva vee vulinat, lehma ammumist, sookure laulu ja Aktuaalse Kaamera tunnusmuusikat.

Maitsmismeelt me seekord ei kasutanud, kuid rääkisime kahest maitsest - maitse, mis väga meeldib ja vastupidi - midagi, mida kindlasti maitsta ei taha.

Kuues tegevus - kompimismeelt proovida oli põnev. Igaüks sai selja taga peos katsudes väikest asja ning pidi seda nägemata nuputama, mis tal peos on. 


Nägemata, selja taga asjade nuputamine katsudes ja lõhnakott piparmündiga

Haistmismeele prooviks käis ringi lõhnakott. Nuputa, mis lõhn see on. Tegemist juba mitu aastat tagasi korjatud ja kuivatatud taimega, kuid lõhn oli endiselt äratuntav - loomulikult oli kotis peidus piparmünt. Selleaastane piparmünt oleks lõhnanud veel tugevamalt :)

Kaheksanda tegevusena valis igaüks töölehele oma lemmiku, mida NÄHA, mida KUULDA, mida MAITSTA ja NUUSUTADA ning mida KATSUDA/ KOMBATA. Selleks oli töölehel viis erinevat kujundikasti. Võis nii kirjutada kui joonistada.

Ja lõpuks, üheksanda tegevusena, jõudsime meisterdamise juurde. Panime oma lemmikud purki (ehk see viie kujundi-joonistuse-kirjutise tööleht oma parimatest)! 


Kasutasime taaskasutusena purkideks krõpsupurke. Näitena - väga lihtne ja kiire moodus on purgikaunistust tehes kasutada selleks laste sukkpükste sääri. Aeganõudev on kaunistada purki näiteks ajalehest/reklaamlehest vms tükikestega. Võib kasutada ka kleebiseid. Paberitükkidest tehtud töö vajaks kas läbipaistva kleeplindi või -kilega üle tegemist või näiteks pva liimiveega üle pintseldamist, et kõik servad kenasti koos püsiksid. Kuna plastikkaantega topsikuid on palju, siis vanema pereliikme käest abi paludes võib oma topsi kaane sisse paluda lõigata näiteks kassana kasutamiseks sobiva augu. 
Meie kasutasime purgi katmiseks tavalist valget paberilehte. Kaunistasime täpikleepsude ja värvipliiatsitega mustrit lisades.
Aitäh laagrilistele. Mõned topsid pildil. Kellel soovi, täiendab kaunistuste osas oma purki kodus edasi :)